Misioni dhe Historiku
  Bordi i Qendrës MVPT
    Partnerët
    Ndihmë

 

 
Bëhu donator
 

Kliko këtu për të donuar

 

Member Area:
Username:


Password:

 

.
 


Qendra MVPT përmbush misionin e saj përmes qasjes multi-disiplinore në dy shtylla:  

  • Ndihma direkte (Rehabilitim dhe Riintegrim afatëgjatë),
  • Parandalimi /Ngritja e vetëdijes.

Në kuptimin praktik kjo nënkupton ofrimin e: ndihmës sociale viktimave të trafikimit, parandalimi dhe edukimi, mbrojtjen dhe shkëmbimin e informatave, ngritjen e vetëdijes dhe fuqizimin e tyre, mbajtjen e trajnimeve profesionale dhe të aktiviteteve tjera rekreative, si dhe rehabilitimi dhe riintegrimin afatgjatë të viktimave të trafikimit, viktimave potenciale të trafikimit dhe fëmijëve të involvuar në punë të rënda.

 
 
 
.
 
Last News
     
 

MASHT ka vazhduar akreditimin e programit parandalues tė Qendrės MVPT pėr periudhėn Maj 2016 - Prill 2018, pėr ngritjen e kapaciteteve tė mėsimdhėnėsve tė shkollave fillore nė Kosovė nė fushėn e kundėr-trafikimit me njerėz.

Nga Shtatori i vitit 2016, Qendra MVPT implementon fazėn e tretė tė projektit “Ngritja e kapaciteteve tė mėsimdhėnėsve nė Kosovė”, tė mbėshtetur financiarisht nga Ambasada Amerikane nė Kosovė. Projekti tetė (8) mujor implementohet nė kuadėr tė programit parandalues tė Qendrės MVPT, tė akredituar nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT) nė Kosovė. Projekti ka pėr qėllim tė trajnoj dhe ēertifikoj gjithsej njėqind (100) mėsimdhėnės tė ciklit tė lartė tė dhjetė (10) shkollave fillore nė Gjakovė. Mėsimdhėnėsit do tė trajnohen tė jenė tė vėmendshėm dhe t'iu pėrgjigjen nevojave tė nxėnėsve, sidomos atyre qė janė duke u pėrballur me shkelje tė tė drejtave tė fėmijėve, duke pėrfshirė edhe trafikimin e qenieve njerėzore.


 

 
 
 
     
Zhvillimi dhe dizajnimi i webfaqës është financuar nga Ambasada Finlandeze në Kosovë
© PVPT - 2009. Të gjitha të drejtat e rezervuara