Projektet

 

Publikimet

 

 

Punimet kreative tė pėrfituesėve

 

 

Ndihmė

 

 

Bėhu donator

 

Kliko kėtu pėr tė donuar

 

 

 

Member Area:
Username:


Password:

.

 

Projektet aktuale tė Qendrės MVPT:

 

 • “Qendra e Rehabilitimit pėr Viktimat e Trafikimit tė rrezikut tė ultė dhe ato potencialisht tė rrezikuara nga trafikimi me njerrėz” e mbėshtetur nga Ambasada Norvegjeze nė Kosovė dhe Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale pėr periudhėn kohore Janar 2011 - Dhjetor 2016;
 • "Ngritja e kapaciteteve tė arsimtarėve nė Kosovė" i mbėshtetur nga Ambasada Amerikane nė Kosovė, pėr periudhėn Shtator 2016-Prill 2017.

 

Projektet e implementuara tė Qendrės MVPT:

 

 • "Trajnime edukative dhe profesionale nė Qendėr tė Rehabilitimit" e mbėshtetur nga Ambasada Holandeze nė Kosovė pėr periudhėn Shtator 2015- Qershor 2016;
 • "Ngritja e kapaciteteve tė arsimtarėve nė Kosovė" i mbėshtetur nga Ambasada Amerikane nė Kosovė, pėr periudhėn Shtator 2015-Prill 2016;
 • "Ngritja e vetėdijes sė tė rinjėve nė Kosovė" e mbėshtetur nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė pėr periudhėn Prill 2014 - Dhjetor 2015;
 • "Ngritja e kapaciteteve tė arsimtarėve nė Kosovė" i mbėshtetur nga Ambasada Amerikane nė Kosovė, pėr periudhėn Shtator 2014-Prill 2015;
 • “Riintegrimi Afatgjatė i VT dhe VPT, i mbėshtetur nga King Bounding Foundation dhe GIZ pėr periudhėn kohore Janar 2011-Dhjetor 2014;
 • “Strehimorja nė Emergjencė pėr Personat e Trafikuar” e mbėshtetur nga Komiteti i Bashkuar Metodist pėr Ndihmė (UMCOR) pėr periudhėn kohore 1 Tetor 2003 - 31 Korrik 2004;
 • “Trajnimi kundėr trafikim i trajnerėve pėr mėsuesit e edukatės civile” i mbėshtetur nga Bordi Ndėrkombėtar pėr Hulumtime dhe Kėmbime (IREX) pėr periudhėn kohore 1 Mars 2004 - 31 Mars 2005;
 • “Pakot Dinjitoze tė Kthimit pėr Viktimat e Trafikimit”, mbėshtetur nga Organizata Ndėrkombėtare pėr Migrim (IOM) pėr periudhėn kohore Korrik 2004 - Dhjetor 2005;
 • “Strehimorja nė Emergjencė pėr Personat e Trafikuar” e mbėshtetur nga Organizata Ndėrkombėtare pėr Migrim (IOM) pėr periudhėn kohore 1 Gusht 2004 - 30 Shtator 2004;
 • “Strehimorja nė Emergjencė pėr Personat e Trafikuar” e mbėshtetur nga Agjencioni Suedez pėr Zhvillim dhe Kooperim (SIDA) pėr periudhėn kohore 1 Tetor 2004 - 30 Shtator 2005;
 • “Parandalimi i Trafikimit pėr rininė nė Kosovė” i mbėshtetur nga Komiteti i Bashkuar Metodist pėr Ndihmė (UMCOR) pėr periudhėn kohore 1 Nėntor 2004 - 31 Mars 2005;
 • “Projekt pėr Ngritjen e Kapacitetit” i mbėshtetur nga Organizata Ndėrkombėtare pėr Migrim (IOM) pėr periudhėn kohore 1 Janar 2005 - 30 Prill 2005;
 • “Parandalimi i Trafikimit pėr Rininė dhe Femrat nė Kosovė tė prekura nga kjo dukuri” i mbėshtetur nga UNMIK-Kosovė, Departamenti i Drejtėsisė pėr periudhėn kohore 1 Janar 2005 - 30 Qershor 2005;
 • “Riintegrimi Afatgjatė i Fėmijėve Viktima tė Trafikimit dhe Formave Tjera tė Rėnda tė Punės” (Printim i manualit) i mbėshtetur nga Fondi i Kombeve tė Bashkuara pėr Fėmijė  (UNICEF) pėr periudhėn kohore Dhjetor 2005;
 • “Riintegrimi Afatgjatė i Fėmijėve Viktima tė Trafikimit dhe Formave Tjera tė Rėnda tė Punės” i mbėshtetur nga Organizata Ndėrkombėtare pėr Punė ILO-IPEC pėr periudhėn kohore 15 Prill 2005 - 15 Prill 2007;
 • “Strehimorja nė Emergjencė pėr personat e Trafikuar dhe Parandalimi pėr Rininė e Prekshme” e mbėshtetur nga Zyra Britaneze nė Prishtinė pėr periudhėn kohore 1 Tetor 2005 - 30 Shtator 2006;
 • “PATH-Partneriteti Kundėr Trafikimit tė Qenieve Njerėzore” i mbėshtetur nga USAID - Prishtinė pėr periudhėn kohore Korrik 2006 - Qershor 2008;
 • “Parandalimi i trafikimit tė qenieve njerėzore pėrmes ngritjes sė vetėdijes sė nxėnėsve nė komunėn e Mitrovicės” i mbėshtetur nga Ambasada Amerikane nė Prishtinė pėr periudhėn kohore Prill - Shtator 2008;
 • “Parandalimi/Tėrheqja e fėmijėve nė Rrezik dhe atyre tė Involvuar nė Forma tė Rėnda tė Punės (FRP) nė rrugė dhe agrikulturė” i mbėshtetur nga Organizata Ndėrkombėtare pėr Punė ILO-IPEC pėr periudhėn kohore Maj 2008 - Qershor 2009;
 • “Ngritja e kapaciteteve pėr adresimin e trafikimit tek fėmijėt, nga perspektiva e tė drejtave tė njeriut nė Azinė Juglindore, Evropėn Juglindore dhe Amerikėn Latine” e mbėshtetur nga Komisioni Evropian pėr periudhėn kohore Mars 2007 - Shkurt 2010.
 • “Riintegrimi Afatgjatė i Viktimave tė Trafikimit dhe atyre Potenciale” e mbėshtetur nga Fondacioni King Baudouin pėr periudhėn kohore Janar 2009 - Dhjetor 2011;
 • “Parandalimi i trafikimit tė qenieve njerėzore pėrmes ngritjes sė vetėdijes sė tė rinjėve nė komunėn e Mitrovicės, Pejės dhe Kastriotit” e mbėshtetur nga Zyra Ndėrlidhėse e Komisionit Evropian nė Kosovė pėr periudhėn kohore Mars 2009 - Mars 2011.

 

 

 

 

 

 

.

 

Lajmet e Fundit

 

 

 

 

MASHT ka vazhduar akreditimin e programit parandalues tė Qendrės MVPT pėr periudhėn Maj 2016 - Prill 2018, pėr ngritjen e kapaciteteve tė mėsimdhėnėsve tė shkollave fillore nė Kosovė nė fushėn e kundėr-trafikimit me njerėz.

 

Nga Shtatori i vitit 2016, Qendra MVPT implementon fazėn e tretė tė projektit “Ngritja e kapaciteteve tė mėsimdhėnėsve nė Kosovė”, tė mbėshtetur financiarisht nga Ambasada Amerikane nė Kosovė. Projekti tetė (8) mujor implementohet nė kuadėr tė programit parandalues tė Qendrės MVPT, tė akredituar nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT) nė Kosovė. Projekti ka pėr qėllim tė trajnoj dhe ēertifikoj gjithsej njėqind (100) mėsimdhėnės tė ciklit tė lartė tė dhjetė (10) shkollave fillore nė Gjakovė. Mėsimdhėnėsit do tė trajnohen tė jenė tė vėmendshėm dhe t'iu pėrgjigjen nevojave tė nxėnėsve, sidomos atyre qė janė duke u pėrballur me shkelje tė tė drejtave tė fėmijėve, duke pėrfshirė edhe trafikimin e qenieve njerėzore.

 

 

 

 

 

 

 

Zhvillimi dhe dizajnimi i webfaqės ėshtė financuar nga Ambasada Finlandeze nė Kosovė

© PVPT - 2009. Tė gjitha tė drejtat e rezervuara